Články

Nedílnou součástí práce institutu je také publikační činnost. Příspěvky na konferencích, seminářích či psaní odborných článků a knih nejen reprezentují institut navenek, ale zároveň zachycují pojetí i rozvoj systemických a narativních metod, včetně jejich praktického využítí při práci s klienty. Rádi se zde s vámi poděláme také o naše příběhy z praxe a spolupráce.

Absent but implicit

Článek Honzy Hesouna uveřejněný v časopisu Psychoterapie o principu absent but implicit v narativní práci.

Rozcestník pro krizovou intervenci

Kdy jako soukromý psychoterapeut zajistit krizovou intervenci a kdy s náročným tématem pracovat terapeuticky?
Článek naší lektorky Heleny Šaškové o rozhodování v náročných situacích.

“Why Did She Leave?” – Development of Working Alliance in a Case of Psychotherapy for Depression

The present case study aims to explore the unfolding of the working alliance in a case that ended with the client dropping out of psychotherapy, unilaterally cutting off her contact with the therapist. However, both quantitative and qualitative outcome assessments strongly suggested that the client achieved good results. An analysis of session transcripts, the Client Change Interview, and the Interpersonal Process Recall interviews for three selected sessions was used to analyze the development of the working alliance and its contribution to the dropout. This case study illustrates how the working alliance is constructed differently during the different phases of the therapeutic process. Specifically, the fruitful problem-solving in the first part of psychotherapy helped the client to improve her functioning. Yet this intervention seemed to exhaust its potential over time, and later the dyad had trouble finding another useful mode of interaction due to the interpersonal context, leading to more serious ruptures and, eventually, to the dropout. The findings are discussed in terms of therapist responsiveness and of its role in the continuous negotiation of the working alliance.

ADHD očima terapeuta

Markéta Závěrková poví, jak se dostala k tématu ADHD, přoč je důležité ho řešit, co funguje, a proč není nikdy pozdě začít.

Systemická práce s tělem

Cesta pacientů, kteří se stávají klienty v psychoterapii bývá obvykle dlouhá, časově náročná, plná diagnostických vyšetření a zákroků. Důležité je, že po neúspěšných zdravotnických pokusech o diagnostiku či léčbu přicházejí zlepšit svůj somatický zdravotní stav, prací se svou duší. Systemická terapie nabízí bezpečné a efektivní metody a nástroje, jak spojit léčbu tělesných a psychických potíží a využívá při této spolupráci i samotné tělo klienta.